GALTON KUTUSU

Bu açıdan Galton kutusu aslında merkezi dağılımı gösterse de bir top diğer topa çarparak farklı bir yöne, farklı bir noktaya sevk etmesi yönünden de bir olayın başlangıcını veya sonunu temsil etmektedir.


55
50 Paylaşım, 55 Beğeni

Hayatımızdaki olayların tamamına baktığımızda kendi kararlarımız gibi görünen olayların aslında , başka bir olayın başlamasına neden olan bir başlangıç hareketi olduğunu geç de olsa fark ediyoruz.

Kendi yapıp- etmelerimiz ya kendi hayatımızda ya da başka bir hayat üzerinde başlangıç veya sonuç olarak yansımaktadır. 

Bu açıdan Galton kutusu aslında merkezi dağılımı gösterse de bir top diğer topa çarparak farklı bir yöne, farklı bir noktaya sevk etmesi yönünden de bir olayın başlangıcını veya sonunu temsil etmektedir.

Bir sineğin kanadını oynatması, arşı Rahman’ı titretir. 
(Mevlana )

Hepimiz yaşadığımız olaylara baktığımızda mutlaka topların turnikelerden geçmesi gibi hayatımızın da turnikeler ibaret olduğunu görmekteyiz. 

GALTON KUTUSU

Birazda bilimsel olarak Galton kutusundan bahsedelim.

Yukarıdaki videoda istatistik yasalarına göre çalışan bir düzenek olan Galton Kutusu‘nu görüyorsunuz. Yukarıdan serbest bırakılan toplar turnikelerden geçerek aşağıdaki bölmelerin içine düşerler. Her turnikeden geçişte sağ ya da sol olmak üzere topun seçebileceği iki yol vardır. Videonun altındaki ikinci videoda ise; yasanın nasıl işlediğini yani binom açılımını görüyoruz. Peki bu Galton Kutusu gerçek hayatta bize nasıl bir fayda verir.

Matematik yasaları gereği topların çoğu merkezde, az bir kısmı ise kıyılarda toplanacaktır. Merkezden kenara gidildikçe bölmelere giren topların sayısı azalır. Bunun basit bir nedeni vardır. Merkeze giden yolların sayısı, kıyılara giden yolların sayısından çok daha fazladır. Bu nedenle, topların merkezde toplanması kaçınılmaz olur. Merkezi Limit Teoremi olarak bilinen ve doğanın en temel kurallarından biri olan dağılım yasasının özeti budur.

Merkezi Limit Teoreminin bir sonucu olarak bölmelerdeki topların dağılımı çana benzer bir şekil oluşturur. Zaten şeklinden dolayı bu eğriye Çan Eğrisi denir. Ortası yüksek, kenarları basık bir eğridir ve Normal Dağılım Yasasını özetler. Normal dağılmış herhangi bir niceliğin dağılımının grafiğini çizerseniz, karşınıza çan eğrisine benzer bir şekil çıkar. Toplumda boy uzunluğu, ağırlık, eğitim düzeyi gibi bir çok niteliğin dağılımında bu eğriyle karşılaşırız. Çan eğrisi yığınların kaderinin bir nevi özeti gibidir. Dağılım yasası üzerinde biraz derin düşünürsek neden beş parmağın beşinin bir olmadığını, neden tekil başlangıçlardan bunca çeşitlilik türediğini anlamamız kolaylaşır.

Hayatımızda verdiğimi kararlar gerçekten bize mi ait? Sorusunun cevabı belki de Galton kutusuyla açıklamak mümkün..

Galton Kutusu’nda topların çoğu merkezde toplanırken, az bir kısmı kenarlarda toplanır.. Aşağıdaki animasyondan da anlaşıldığı üzere her hücreye giren yolların sayısı, üstündeki iki hücreye giren yolların sayısının toplamı kadardır.

BİNOM AÇILIMI

Galton Kutusunu ilk defa yapan kişi Darwin‘in kuzeni olan Sir Francis Galton adlı bir İngilizdir.Amatör bir matematikçi olan Galton, bilimin bir çok alanına çeşitli katkılarda bulunmuştur. Ancak bu teorinin toplumlar üzerine uygulanmaya çalışması ÖJENİ kavramını ortaya çıkarmıştır.

Kısa türün en iyi örneklerini çoğaltmak olarak tanımlarsakta, uygulama da Hitler örneği gibi bir çok örnek de mevcuttur. İyi olanı çoğaltmak, kötü olanın yok edilmesini de yanında getirmektedir. dolayısıyla bu teorinin topluma uygulanması esnasında bir sürü acı ve insanlık dışı olaylar meydana gelmiştir.

Biz konumuza geri dönelim, ikinci teorimizi de anlattık ve sırada üçüncü yazımızla devam edeceğiz.

Hamam Böceği Teorisi 1. Yazımızı okumak için..

Hamam Böceği Teorisi

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

55
50 Paylaşım, 55 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

karmaşık karmaşık
0
karmaşık
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
bilgilendirici bilgilendirici
0
bilgilendirici
sinir sinir
0
sinir
komik komik
0
komik
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
o ne lann o ne lann
0
o ne lann
beğendim beğendim
0
beğendim
silkele

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı