Arıların Doğal Düşmanları

Her canlı doğada diğer canlının besin zincirinde bir halkayı oluşturur. Arılarda besin zincirindeki halkalardan sadece birisidir.


73
77 Paylaşım, 73 Beğeni

Arıların Doğal Düşmanları

Her canlı doğada diğer canlının besin zincirinde bir halkayı oluşturur. Arılarda besin zincirindeki halkalardan sadece birisidir.

Arılara, yaşam döngüleri boyunca çeşitli noktalarda çeşitli şekillerde saldırı yapılabilir. Arıların düşmanları arasında, yırtıcı hayvanlar, parazitler ve parazitoitler – bazıları yalnızca belirli türlere saldırır- vardır.

Conopid Sinekler

Yanda;  Conopid sinek Physocephala kenevir agrimonyuminde titriyor. Red Wasp, Vespula rufa gibi birçok bombus arısı türünün ve yaban arısı türünün endoparazittir . Bu sineğin kendisi yalnız bir yaban arısı veya Nomada arı türüne benziyor , ancak yalnızca bir çift kanat, kısa anten ve büyük, öne bakan gözleri var – bu böcek siperi Diptera’nın sineği .

Conopid Sinekler – veya Conopidae familyasına ait sinekler , arıların endoparasitoidleridir. Bir endoparasitoid, başka bir yaratığın vücudunda yaşayan ve sonunda onu öldüren bir parazittir.

Yalnız eşekarısı veya Nomada arıları gibi gözüküyorlar , ancak, bunların  sinek olduğunu anlamamıza yarayah anahtar başın önündeki kısa antendir, (tüm sineklerde olduğu gibi) bu böceğin sadece bir çift kanatının olması  (eşekarısı ve Nomada arılarının 2 çiftleri varken ) ve büyük, öne bakan soğanlı gözleri. bu varlıkların arı olmadığının göstergesidir. Bu konu hakkında geniş bilgi diğer makalelerimizde mevcuttur.

Nematodlar ( Sphaerularia bombi 

Conopid sinekleri gibi, bu parazit virüslü arıların toprağa kazmasına neden olur.

Varroa akarı

Varroa, bal arılarını etkileyen geniş çapta bir sorundur ve arıcıların onu tanımlayabilmeleri, nasıl tedavi edileceğini bilmeleri ve umarız istilasının nasıl önlenebileceğini bilmeleri gerekir.

İnternette bu konuda çok fazla bilgi var.

İşte soruna bir giriş, daha fazla bilgiye bağlantılar.

Varroa Nedir?

Varroa Destructor olarak da bilinen bu tür, bal arısı kolonisine ciddi  tehdit oluşturuyor. Bal arısı kolonileri, istilalar sonucu tam anlamıyla yok edilebilir.

Dış parazitik bir akardır. Özellikle iki bal arısı türüne saldırdıkları bilinmektedir: Apis cerana ve Apis mellifera .

Yetişkin akarlar bal arıları üzerinde görülür. Görülebildiği gibi, bir pinhead boyutunun etrafında kırmızımsı kahverengi, oval renkli bir akardır.

Bal arısı pupası üzerindeki bir akarın fotoğrafı aşağıdadır.

Bu Akarlar Ne Yapar?

Akarlar kendilerini bal arısının vücuduna bağlarlar. Ardından, arının hemolimini (arının vücut sıvısı veya ‘arı kanı) emmeye devam ederler. Bu elbette arıyı zayıflatır – bağışıklık sistemi tehlikeye girer.

Ayrıca Deforme Kanat Virüsü (DWV) gibi arıya virüs bulaştırabilirler. Dişi akarlar yumurtalarını bal arısı yavru hücresine koyar. Arı pupa ile beslenen yaklaşık altı yumurta atılabilir, bunlar genellikle öldürür veya deforme olmasına neden olur. Uçar (erkek bal arısı) larvalarının akarlar tarafından tercih edildiği düşünülmektedir, ancak sonunda koloniyi öldürmek için işçi larvalarını da enfekte edeceklerdir.

Varroa CCD’nin Nedeni midir?

Peki Koloni Çöküş Bozukluğu (CCD) Nedir?

Koloni Çöküş Bozukluğu’nu tanımlamak amacıyla, MAAREC (Orta Atlantik Arıcılık Araştırma ve Uzatma Konsorsiyumu), aşağıdaki tanım ve tanımları şöyle sağladı:  Bu konu ayrı bir makalede derlenmiştir.

“Önünde / önünde yetişkin arı eksikliği olan ani koloni ölümü ile karakterizedir. çıkmazlar. Bal ve arı ekmeği genellikle bulunur ve son zamanlardaki yavru yetiştiriciliğinin kanıtları vardır. Bazı durumlarda, yavru yuvasında kraliçe ve az sayıda kurtulan arı bulunabilir. Ayrıca balmumu güvesi ve küçük kovan böcekleri gibi yaygın zararlılar tarafından istila edilmiş gecikmeli soygun ve normal istiladan daha yavaş olması ile de karakterize edilir.

CCD’den etkilenen koloniler aşağıdaki özelliklere sahiptir:

• Kovandaki yetişkin arıların tamamen yokluğu (bazı durumlarda, yavru arı yuvasında arı ve az sayıda kurtulan arı bulunur) kovana veya kovana girişlerinde.
• Kapaklı yavru varlığı.
• Hem bal hem de arı ekmeği olan ve diğer arılar tarafından hemen soyulmayan yiyecek dükkanlarının varlığı. Balmumu güvesi ve küçük kovan böceği gibi ortak kovan haşerelerinin istilası, tarlada bırakılan ekipmanlarda belirgin şekilde ertelenir.

Phoretic Akarlar 

Bu akarlar oldukça yaygındır ve kendilerini çalışanlara bağlayarak bumble bee kolonileri arasında yayılırlar ve daha sonra arılar tarafından ziyaret edilen çiçeklerin sökülmesini sağlarlar. Daha sonra başka bir asansöre asılacak bir sonraki bombus arısı ziyaretçisini beklerler.

24 saate kadar çiçek kafasında kalabilirler ve bir akarın arının hortumuna (diline) ya da bacaklarına sıçramaları ve arının vücuduna tırmanmaları sadece 3 saniye sürer (Schwarz & Huck 1997).

Eşekarısı, Örümcekler

İlkbahar ve yaz aylarında yaban arıları ve örümcekler etçil larvalarını beslemek için bal arıları alırlar. Ancak bu çok yaygın bir durum değildir. Bir sürü veya koloniyi yok edecek kadar saldırı olmaz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

73
77 Paylaşım, 73 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

karmaşık karmaşık
0
karmaşık
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
bilgilendirici bilgilendirici
0
bilgilendirici
sinir sinir
0
sinir
komik komik
0
komik
aman tanrım aman tanrım
1
aman tanrım
o ne lann o ne lann
0
o ne lann
beğendim beğendim
0
beğendim
silkele

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı