Arılar Neden İyi Tozlayıcılar?

Arıların tozlayıcılıkları sayesinde yaşam, döngüsünü devam ettirmektedir.


76
70 Paylaşım, 76 Beğeni

Arıların tozlayıcılıkları sayesinde  yaşam, döngüsünü devam ettirmektedir. Yeryüzünde arıların yok olmasıyla çiçeklerin, bitkilerin tozlaşması ve çoğalması da bitecektir. Bitkilerin yok olmasıyla, insan için gerekli olan besin maddesi ve oksijende azalmalar olacak ve dünyanın yok olması süreci başlamış olacaktır.

Arıların Tozlayıcılıklarındaki  6 Önemli Neden

1. Tüylü gövdeleri ve bacakları var
Bunun anlamı, arının gövdesi ve bacaklarının çiçeğin anterlerine karşı fırçaladığı (anterler çiçeğin erkek kısmıdır ve poleni taşıdığı), polenlerin bir kısmı tüylenmeye başlar. Ardından, arı, istemeden çiçeğin polenlerini çiçeğin dişi kısmına (leke olarak adlandırılır) aktarır. Bu şekilde polenler, farklı çiçeklerin damgalarına da aktarılabilir. Yukarıdaki fotoğrafta, haşhaş çiçeğinin içinde bir bombus arısı görebilirsiniz. Çiçeğin merkezi çevresindeki birçok beyaz filamentin her biri, polen ile doldurulur.

Aşağıda etiketli çiçeğin anter ve polen, filament ve leke ile bir zambak çiçeği şemasıdır.

Zambak hakkında genel bilgiler

2. boyut ve şekil
Küçük, narin çiçeğe giren çok küçük arılar da dahil olmak üzere milyonlarca farklı çiçek şekline girmek ve tozlaşmak için ideal olarak adapte edilmiş binlerce arı türü vardır.

3. Tozlaşma
Bazı arı türleri polenleri vurabilir . Polen çiçeğin anterlerine sıkıca sıkışmışsa bu gereklidir. Bu gibi senaryolarda, bir arı anterleri yakalayabilir, ardından uçuş kaslarını çok hızlı bir şekilde polen sallamak için hareket ettirebilir.

Bir çiçek, 4 kısımdan oluşur. 

Çanak yapraklar (sepal)

Taç yapraklar (petal)

Üreme organları

Çiçek Gövdesi

Tozlaşma

Bitkide çiçeğin görevi tozlaşma yoluyla bitkinin çoğalmasını sağlamaktır. Bir çiçeğin erkek organından serbest kalan polenlerin diğer çiçeğin dişi organının tepeciğine ulaşması ve burada yeni bitki tohumlarının oluşması olayıdır. Tozlaşma olayında etkili faktörler şunlardır: -Polenlerin taşınması rüzgarla sağlanır. Kullanışlı ve sık görülen bir tozlaşma çeşidi değildir. -Polenlerin arılar, sinekler ve benzer böcekler tarafından taşınması. Yaygın olan tozlaşma şeklidir. Çiçeğin güzel kokusu, güzel ve parlak görünümü ve salgıladığı şekerli maddeler böceklerin dikkatini çeker. Çiçeğin üzerine gelen böceklerin ayaklarına yapışan polenler böceğin diğer çiçeklere konmasıyla oralara taşınmış olurlar. -Kendi kendine tozlaşma: Aynı çiçeğin erkek organındaki polenlerin dişi organına ulaşması sonucu meydana gelen tozlaşma şeklidir.

4. Arılar çiçekleri ziyaret etmelidir !
Arıların çiçeklerden (polen ve nektar – bazı arıların da yağ topladığı halde) bir şeye ihtiyacı olması, kesinlikle onları ziyaret etmeleri gerektiği anlamına gelir. Bu, bir arının bir çiçeğe tozlaşma için uygun olduğu durumlarda, bu bitki türlerinin güvenilir tozlaştırıcıları olmalarını sağlar. Arıların nektar ve polenlere neden ihtiyacı olduğu hakkında daha fazla bilgiyi için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

5. Yılın farklı zamanları için farklı arılar vardır.

Bitkiler, ağaçlar ve çalılar farklı zamanlarda çiçek açarlar, fakat sorun yoktur, çünkü bazı arı türleri diğer türlerden daha erken veya daha sonra ortaya çıkar. Bu, havaya bağlı olarak yılın büyük bir bölümünde arıların mevcut olduğu anlamına gelir. Örneğin, İngiltere’de, beyaz kuyruklu bombus arıları ilkbaharda çok erken ortaya çıkabilir, burada ortak tarakerler daha sonra ortaya çıkar ve sonbahar bitkilerini döllemek için kullanılabilir. Yukarıdaki bal arısı kışlık havada yiyecek arama yapıyor.

6. Arılar ücretsiz tozlaşacak!
Yukarıdaki, Çin’deki armut ağaçlarını dölleyen insan elinin bir görüntüsüdür. Bunu neden yaptılar? Çünkü pestisitler yerel arı popülasyonunu öldürdüler ve arıcılar zehirlenme korkusuyla arı kovanlarını armut bahçelerine götürmekte isteksizler.

Elbette bu, yalnızca yiyecek üretme maliyetini artırabilir, çünkü arılar tarafından ücretsiz olarak yapılacak işi yapan kişilere elbette ödeme yapılması gerekecek.

İleriki hayat döngüsünü sağlayabilmek için yapılan bu faaliyet bir süre sonra tüm dünyada korkarım ki yaygın hale gelecek.

Arıların doğal yoldan yaptığı bu işlemi artık insanlar kendileri veya yapay araçlarla yapmaya çalışacak. Bu durum ne kadar sürdürülebilir onu ileriki yıllarda göreceğiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

76
70 Paylaşım, 76 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

karmaşık karmaşık
0
karmaşık
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
bilgilendirici bilgilendirici
0
bilgilendirici
sinir sinir
0
sinir
komik komik
0
komik
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
o ne lann o ne lann
0
o ne lann
beğendim beğendim
0
beğendim
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı